Ortopedický magazín logo

Reklama

Izrael zistil možnú spojitosť medzi myokarditídou a vakcínou Pfizer

Izrael zistil možnú spojitosť medzi myokarditídou a vakcínou Pfizer

Izraelskí zdravotníci podávajú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Biontech/Pfizer Palestínčanovi vo vakcinačnom centre počas vakcinácie Palestínčanov na kontrolnom stanovišti Kalandia medzi Ramalláhom a Jeruzalemom, na Západnom brehu Jordánu. Foto: TASR-AP

Izraelské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že malý počet prípadov zápalového ochorenia srdcového svalu, ktoré v krajine zaznamenali prevažne u mladých mužov zaočkovaných vakcínou proti koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech, pravdepodobne súvisí s vakcináciou. Informovala o tom agentúra Reuters. Naďalej sa bude preverovať spojitosť medzi myokarditídou a vakcínou Pfizer. 

Od decembra 2020 do mája 2021 evidovali v Izraeli 275 prípadov tohto ochorenia. To spomedzi viac než piatich miliónov zaočkovaných, uviedol rezort zdravotníctva s odvolaním sa na výsledky štúdie troch odborných tímov, ktorú dal vypracovať.

Väčšina z pacientov s problémom zápalu srdca strávila v nemocnici najviac štyri dni. 95 percent z nich bolo označených za ľahké prípady.

Štúdia odhalila, že „existuje možná spojitosť medzi podaním druhej dávky vakcíny (Pfizer) a objavením sa myokarditídy u mužov vo veku 16 – 30 rokov„, uvádza sa vo vyhlásení. V uvedenej skupine ľudí sa totiž zápal srdcového svalu objavoval častejšie než u iných skupín.

Americká firma Pfizer uviedla, že o týchto zisteniach vie. Poznamenala však, že nebola stanovená príčinná súvislosť v spojitosti s podaním vakcíny. V porovnaní s počtom prípadov myokarditídy v bežnej populácii nezistila u zaočkovaných ľudí ich vyšší výskyt, dodala. Možné neželané vedľajšie účinky očkovacej látky však dôkladne preveruje. Tiež sa pravidelne stretáva s predstaviteľmi izraelského ministerstva zdravotníctva, ktorí sa venujú bezpečnosti vakcín.

Treba ďalšie štúdie

Poradný výbor amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v máji odporučil ďalšie štúdie, čo sa týka možné súvisu myokarditídy a mRNA vakcín, medzi ktoré okrem vakcíny konzorcia Pfizer/BioNTech patrí i očkovacia látka od spoločnosti Moderna. Hoci vtedy v porovnaní so všeobecnou populáciou nezistili nadpriemerne vysoký výskyt tohto ochorenia, oznámili, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali o možných rizikách vedieť.

Izrael je celosvetovo vedúcou krajinou v počte zaočkovaných osôb, čo mu umožnilo naplno otvoriť ekonomiku. Od utorka boli tiež zrušené viaceré opatrenia týkajúce sa obmedzení sociálnych kontaktov a ľudia už na návštevu reštaurácií či iných prevádzok nepotrebujú špeciálne očkovacie preukazy.

Zdroj: TASR

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This