Ortopedický magazín logo

Reklama

Inovatívny potravinársky produkt zohľadňujúci zdravie a chuťové preferencie určený pre seniorov

Inovatívny potravinársky produkt pre seniorov

Foto: ilustračné, Envato Elements

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (SPU) pokračuje v medzinárodnom projekte zameranom na zapojení konzumentov do vývoja nového potravinárskeho produktu. Cieľovou skupinou projektu sú seniori, jeho výsledkom by mal byť inovatívny potravinársky produkt, ktorý bude spĺňať konkrétne zdravotné požiadavky a chuťové preferencie starších spotrebiteľov, uviedla koordinátorka projektu Adriana Kolesárová z SPU.

Projekt Zapojenie spotrebiteľov do vývoja nového produktu – EIT Food RIS Consumer Engagement Labs – je financovaný Európskym inovačným a technologickým inštitútom. Ten je súčasťou Európskej komisie a je koordinovaný Varšavskou univerzitou.

Na Slovensku je realizovaný prostredníctvom Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU a Výskumného centra AgroBioTech. Prvé aktivity projektu sa začali vlani, ovplyvnila ich pandémia ochorenia COVID-19.

„Pre obmedzenia sa aktivity projektu uskutočnili formou online kreatívnych seminárov. Skupinové online stretnutia budú pokračovať aj v tomto roku a budú nadväzovať na výsledky z minulého roku. Na stretnutiach sa zúčastnia starší spotrebitelia vrátane minuloročných účastníkov seminárov,“ skonštatovala Kolesárová.

Inovatívny potravinársky produkt pre seniorov

Semináre budú zamerané na vybrané témy, týkajúce sa preferencií starších spotrebiteľov a ich spotrebiteľského správania sa, súvisiaceho s výberom potravín. Rovnako ako minulý rok, aj tento rok budú stretnutia moderovať univerzitní výskumníci a výsledky online seminárov budú v ďalších implementačných krokoch sprostredkované miestnym potravinárskym spoločnostiam, maloobchodníkom a spoločnostiam obalového priemyslu, ktoré budú zapojené do projektu ako partneri z podnikateľského sektora.

Ako sa stravovať vo vyššom veku?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva by mali seniori jesť v priebehu dňa častejšie a v menších množstvách. Jedlo by malo byť pripravené tak, aby bolo ľahko stráviteľné. Večeru by mali zjesť najneskôr dve hodiny pred spánkom.

Strava starších ľudí by mala obsahovať dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, najmä listovej. “U starších osôb je častým javom deficit železa a selénu, ako aj vitamínu C, A, E a skupiny B. Spomalené pochody látkovej premeny sú pozitívne ovplyvňované dostatočným príjmom vitamínov. V zásade sa ich potreba nelíši od potreby v dospelom veku, dokonca je napríklad potreba vitamínu B12 vyššia. Skôr ako výživové doplnky odporúčame prijímať vitamíny v ich prirodzenej forme,” vysvetlili.

Odborníci upozorňujú, že vo vyššom veku klesá pocit smädu, preto by si mali seniori pitný režim pripomínať napríklad vo forme pripomienok na chladničke alebo nosením plnej fľaše všade so sebou. U osôb nad 65 rokov sa v rámci pitného režimu odporúča vypiť približne 2250 mililitrov tekutín za deň

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This