Ortopedický magazín logo

Reklama

Inkontinencia často trápi ľudí po úraze chrbtice

Inkontinencia často trápi ľudí po úraze chrbtice

Inkontinencia sa netýka iba seniorov, objavuje sa aj v mladšom veku. Na Slovensku trpí na výraznejší stupeň inkontinencie asi 180-tisíc žien po 18. roku vrátane senioriek. Porucha samovoľného úniku moču sa vyskytuje prechodne v detskom veku, u žien v strednom veku najmä po pôrode a po 65. roku u seniorov oboch pohlaví. Prvé príznaky netreba zanedbávať. Upozornil na to v rámci Svetového týždňa kontinencie (24. – 30. 6.) Ladislav Valanský z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Ochorenie postihuje ženy podstatne častejšie ako mužov z dôvodu poškodenia uzáverového aparátu močovej trubice pri pôrode.

„Panvové dno utrpí v tehotenstve a pri pôrode veľkú záťaž a nie vždy sa jeho svalstvo vráti do pôvodnej výkonnosti. Na prvom mieste je posilňovanie svalstva panvového dna, ktoré dokáže znížiť samovoľný únik moču najmä pri kýchaní a kašľaní, čo je typický prejav popôrodnej inkontinencie,“ vysvetlil Valanský.

U žien v menopauze sa navyše pridá nedostatok estrogénov a vo vyššom veku pribudne aj hyperaktívny močový mechúr.

Poruchy močenia bez alebo s inkontinenciou sú podľa odborníka časté u diabetikov. Tiež u pacientov so sklerózou multiplex, s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Trpia nimi ľudia s vrodeným rázštepom chrbtice, ale i po úraze chrbtice. Spontánne úniky moču však môžu byť prejavom aj iného, vážnejšieho ochorenia.

Časté a naliehavé močenie môže signalizovať infekciu, prítomnosť močového kameňa, zväčšenej prostaty, ale i zúženej močovej trubice či nádoru, preto návštevu urológa neodkladajte,“ upozornil Valanský. Bežné vyprázdňovanie močového mechúra je štyri- až osemkrát denne.

Stresová inkontinencia

K stresovej inkontinencii dochádza v priamej súvislosti so zvýšením vnútrobrušného tlaku, väčšinou pri smiechu alebo športovej aktivite. „Nepriaznivý vplyv na stresovú inkontinenciu má aj obezita, ktorá vedie k trvalému zvýšeniu brušného tlaku,“ priblížil Valanský.   

Liečba sa podľa lekára začína úpravou životného štýlu, redukciou hmotnosti a tréningom močového mechúra -posilňovaním svalov panvového dna. Hyperaktívny močový mechúr možno tlmiť liekmi, ktoré znižujú časté nutkanie. „Ak uvedené konzervatívne metódy zlyhajú, pristúpime k operačnému riešeniu,“ dodal Valanský. 

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This