Ortopedický magazín logo

Reklama

Informácie o závislosti na liekoch sú podľa Slovákov dostupné iba na 8,2 %

Informácie o závislosti na liekoch sú podľa Slovákov dostupné iba na 8,2 %

Foto: ilustračné, Envato Elements

Dostupnosť informácií o možných rizikách vedúcich k vzniku závislostí je podľa Slovákov najlepšia u drog. Nasleduje alkohol a tabakové výrobky. Za najmenej dostupné považujú informácie o závislosti na liekoch. Ukázal to prieskum realizovaný pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR vzdeláva verejnosť o rozumnom a bezpečnom užívaní liekov. 

Liekovou závislostí sú najviac ohrození  tí pacienti, ktorí nedokážu udržať užívanie svojich liekov pod kontrolou. Výsledky prieskumu z konca minulého roka, na reprezentatívnej vzorke 1004 respondentov ukázal, že viac ako tretina ľudí považuje informácie o závislosti na liekoch za najmenej dostupné.

Najviac dostupné sú podľa respondentov informácie o týchto závislostiach:

Drogy: 38,2 %

Tabakové výrobky: 22,5 %

Alkohol: 18,9 %

Lieky: 8,2 %

Internet, hranie počítačových hier: 7,9 %

Gambling (hráčstvo): 4,2 %

Čo konkrétne znamená pojem lieková závislosť, vedelo len 39 % opýtaných. Každý dvadsiaty o tomto možnom nežiaducom účinku nemal žiadnu vedomosť. Lieková závislosť môže mať viacero podôb. Tú fyzickú, ktorá ktorá je sprevádzaná bežnými abstinenčnými príznakmi v dôsledku vynechania dávky, vyvoláva v skutočnosti len niekoľko skupín liečiv. Abstinenčné príznaky môžu byť natoľko silné, že pacient sa môže ocitnúť až v ohrození života. V rebríčku informovanosti o rizikách závislosti sa pred liekmi umiestnili aj závislosť na internete či hazardných hrách.

Prieskum priniesla Asociácia na ochranu práv pacientov.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This