Ortopedický magazín logo

Reklama

India chce odstrániť “indický variant” zo sociálnych sietí

odstrániť indický variant
Indická vláda nariadila sociálnym médiám, aby odstránili všetok obsah, ktorý sa zmieňuje o „indickom variante“ koronavírusu. Argumentuje tým, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nespojila žiadnu krajinu s variantom B.1.617, informovala agentúra AFP. 
Tento variant po prvý raz zistili v Indii vlani a pripisujú mu z veľkej časti ničivú vlnu pandémie COVID-19, ktorá v posledných týždňoch sužuje juhoázijské krajiny. Dostal sa aj do Británie a ďalších najmenej 43 krajín, kde sa preň zaužívalo označenie “indický“.
Indická vláda v nariadení, ktoré v piatok spoločnostiam sociálnych médií zaslalo ministerstvo informačných technológií, poukázala na citlivosť, s akou vníma obvinenia z nesprávneho postupu pri novej vlne nákazy.
„Dozvedeli sme sa, že na internete koluje nepravdivé vyhlásenie tvrdiace, že po krajinách sa šíri ‚indický variant‘ koronavírusu. To je úplne NEPRAVDIVÉ,“ píše sa v liste, ktorý získala AFP.
WHO označila minulý týždeň variant B.1.617 za variant spôsobujúci „celosvetové znepokojenie“. Viacero krajín zakázalo alebo prísne obmedzilo vstup cestujúcich z Indie.

„Britský variant nevadí“

Mnohí zdravotnícki experti i vlády označujú nové varianty koronavírusu SARS-CoV-2 podľa krajín, v ktorých sa po prvý raz objavili, čo platí o Británii, Brazílii či Juhoafrickej republike, píše AFP. Pripomína, že aj indickí vládni predstavitelia bežne používali výraz „britský variant“, keď sa tento zmutovaný kmeň koronavírusu začal šíriť v Indii.
Indická vláda čelí kritike pri boji proti novej vlne pandémie, keď krajinu trápi nedostatok kyslíka, vakcín, nemocničných lôžok i dôležitých liekov. Vláda minulý mesiac nariadila Twitteru a Facebooku odstrániť desiatky príspevkov kritizujúcich jej postup v kríze.
V sobotu India hlásila ďalších 257.000 prípadov nákazy koronavírusom a 4194 úmrtí za posledných 24 hodín. Celková bilancia pandémie v krajine sa tak zvýšila na 26,2 milióna infikovaných a 295.525 úmrtí.  Takmer polovicu z nich zaznamenali počas novej vlny od konca marca.
V metropole Naí Dillí medzitým zastavili očkovanie ľudí vo veku do 45 rokov vzhľadom na nedostatok vakcín.
Zdroj: TASR
Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This