Ortopedický magazín logo

Reklama

Horúčavy sa vrátia. ÚVZ radí, ako sa chrániť pred COVID-19 na kúpaliskách

ako sa chrániť pred COVID-19 na kúpaliskách

Zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že koronavírus sa môže šíriť vodou na kúpanie. Foto: ilustračné, Envato Elements

Horúčavy zasiahnu Slovensko aj v nasledujúcom týždni. Avizuje to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Intenzita a dĺžka prichádzajúcej horúčavy je ešte otázna, no niekoľko horúcich dní si zrejme užijeme aj v priebehu budúceho týždňa. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR radí, ako sa chrániť pred COVID-19 na kúpaliskách.

Ochorenie COVID-19 je kvapôčkovou infekciou, ktorá sa šíri kontaktom s nakazenou osobou. V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že koronavírus sa môže šíriť vodou na kúpanie. Rizikom na kúpaliskách nie je teda samotná voda, ale zhromažďovanie ľudí. Netreba preto zabúdať na základné protiepidemiologické opatrenia. Pripomenula to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Kúpalisko by nemal navštevovať človek, ktorý je chorý alebo má príznaky ochorenia. „Pri vstupe na kúpalisko si dezinfikujte ruky – na častú dezinfekciu a umývanie rúk dbajte počas celého pobytu na kúpalisku u seba i detí a vyhýbajte sa dotyku očí, nosa a úst,“ spresnila Račková.

Ako sa chrániť pred COVID-19 na kúpaliskách

  • Pri pobyte na voľných oddychových plochách ÚVZ odporúča dodržiavať odstup aspoň dva metre od okolitých oddychujúcich jednotlivcov, členov skupín či domácností.
  • Aspoň dvojmetrové odstupy odporúča ÚVZ dodržiavať aj pri pohybe po areáli kúpaliska.
  • Bezpečnú vzdialenosť dodržiavajte najmä v šatniach a sprchách, na toaletách, v radoch na služby a podobne.
  • ÚVZ tiež odporúča uprednostňovať bezkontaktné platby a apeluje na rešpektovanie pokynov prevádzkovateľa kúpaliska.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This