Ortopedický magazín logo

Reklama

Horskí záchranári: Nosiť dieťa na pleciach v horách je nebezpečné

Nosiť dieťa na pleciach v horách je nebezpečné

Až 80 percent výjazdov slovenských horských záchranárov smeruje k nehodám, ktoré si turisti a horolezci v horskom teréne spôsobili vlastným zavinením. „Je v princípe jedno, kde sa ľudia pohybujú, či vo Vysokých Tatrách alebo Poloninách, chyby robia rovnaké,“ povedal pre TASR riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga. Neodporúča nosiť dieťa na pleciach či pitie vody z prírodných zdrojov.

Za najčastejšie opakujúce sa označil Jozef Janiga zlé plánovanie trasy, precenenie vlastných síl a nevhodnú výstroj. Upozornil tiež na nebezpečné nosenie detí na pleciach či pitie vody z prírodných zdrojov.

„Ľudia si mnohokrát zvolia cieľ túry taký, na ktorý ´nemajú´. Jozef Janiga predstavil najčastejšie dôvody zásahov HZS.

Vychádzkové sandále na vysokohorskom chodníku sú podľa neho „skôr na plač, ako na smiech“. „Ak sú to žabky alebo ‚kristusky‘, že sú obnažené aj palce a päta je voľná, je to úplný nezmysel, to už radšej chodiť rovno naboso, tá šľapka sa môže kdekoľvek zachytiť,“ povedal. Akceptovateľnými sandálmi na „klasickom“ turistickom chodníku sú podľa neho také, ktoré majú pevnú špičku a pätu.

Ako „smutné chyby“ vníma Janiga pri horolezectve používanie rôznych skôb alebo smyčiek nájdených v prírode. „Človek nevie, aké sú staré a či náhodou nie sú poškodené,“ upozornil s tým, že pri použití takýchto náhodne nájdených materiálov môže dôjsť k fatálnym následkom.

V hotách nenoste dieťa na pleciach

Janiga tiež dôrazne neodporúča nosiť pri vysokohorskej turistike dieťa na pleciach.Pri podknutí sa môže dôjsť k pádu dieťaťa rovno na hlavu z relatívne veľkej výšky,“ ozrejmil. Medzi prípadmi, ktoré horskí záchranári riešia každé leto, sú i črevné problémy. Šéf HZS preto radí byť opatrným pri konzumovaní vody z vysokohorských potokov alebo plies. „Ak si nabrať vodu, tak určite  nie z plesa, kde je stojaca voda, možno niekde pri prameni potoka, ale potom treba myslieť na to, že v tej vode niečo žije, čo sa nám na slnku pekne rozmnoží,“ dodal.

Za výjazdy HZS, ktorých dôvodom nie je zlyhanie ľudského faktora, považujú horskí záchranári pád lavíny, úder bleskom či zrútenie skalného bloku nezapríčinené ľudskou činnosťou.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This