Ortopedický magazín logo

Reklama

Holandskí vedci zrejme našli nový orgán. Nachádza sa hlboko v našej hlave

našli štvrtý pár slinných žliaz

Tubarial Glands, Foto: ScienceDirect.com

Vedci tvrdia, že pravdepodobne objavili štvrtý pár slinných žliaz. Orgán sa nachádza hlboko v ľudskej hlave. Prakticky na tom mieste, kde sa odoberajú vzorky pre antigenové a PCR testy. V tých miestach sa nosné priechody stretávajú so zadnou časťou hrdla. Pokiaľ by sa táto teória potvrdila, išlo by o objav ľudského orgánu po 300 rokoch. 

Holandská štúdia sa zamerala presne na to miesto, kde sa odoberajú stery pri identifikácii vírusu covid-19. Pri snímaní onkologických pacientov postrehli takmer dokonale ukrytý štvrtý pár slinných žliaz. Vedci si dali za cieľ objasniť vlastnosti tejto neznámej entitiy a jej potenciálne klinické dôsledky pre rádioterapiu. 

Je známe, že vysoké dávky rádioterapie počas liečby rakoviny poškodzujú slinné žlazy pacientov. Napríklad pri liečbe rakoviny krku alebo hlavy. 

Do štúdie zapojili 100 pozorovaných pacientoch. Išlo o osoby s rakovinou hlavy, krku alebo prostaty. Skúmanie potvrdilo, že ľudské telo obsahuje dvojicu predtým prehliadaných a klinicky relevantných makroskopických ložísk slinných žliaz. Holandskí vedci tomuto orgánu navrhli aj názov – tubarial glands. Predpokladajú, že pokiaľ v budúcnosti tieto žlazy uchránia pred žiarením, môže to pozitívne vplývať na kvalitu života ich pacientov. 

U pacientov s rakovinou krku spôsobuje rádioterapia poškodenie žliaz a tým prispieva k xerostómii a dysfágii.

Aka sú príznaky xerostómie? 

Pacient trpí suchom v ustach. To však nie je všetko. Okrem toho može pociťovať bolesť jazyka alebo slizníc. Má zvýšenú kazivosť zubov, poruchy pri príjme potravy a ťažkosti pri rozprávaní

Čo je dysfágia? 

Ide o poruchu príjmu potravy. Vedľajším negatívnym efektom môže byť aj dehydratácia pacienta. 

Redakcia, zdroj: ScienceDirect.com

Foto: ScienceDirect.com

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This