Ortopedický magazín logo

Reklama

Európska agentúra pre lieky: Nič nenasvedčuje tomu, že vakcína od AstraZenecy môže za zrazeniny

Európska agentúra pre lieky

Sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) v Amsterdame. Foto: TASR/AP

Európska agentúra pre lieky (EMA) v utorok vyhlásila, že „nič nenasvedčuje“ tomu, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny, aké boli po očkovaní ňou hlásené z viacerých krajín. EMA zároveň dodala, že je „pevne presvedčená“ o prínosoch tejto vakcíny.

Riaditeľka EMA Emer Cooková počas utorňajšej videokonferencie s novinármi opakovane zdôraznila, že „nič nenasvedčuje tomu, že vakcíny AstraZeneca sú príčinou hlásených krvných zrazenín„. Agentúra sa podľa nej zameriava na nežiaduce udalosti spojené so všetkými vakcínami. Nejde len o vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. EMA je v kontakte s výrobcami všetkých schválených vakcín a zbiera údaje o výskyte „vzácnych“ vedľajších účinkov po očkovaní z celého sveta.

Rozhodne sa vo štvrtok?

Bezpečnostný výbor EMA (PRAC) pokračuje vo vyšetrovaní udalostí, ktoré majú údajnú spojitosť s tvorbou krvných zrazenín u ľudí zaočkovaných vakcínou AstraZeneca. Aj napriek časovému tlaku vykonávajú „veľmi dôslednú vedeckú analýzu“, skúmajú všetky dostupné údaje z viacerých európskych krajín. Vo štvrtok popoludní na základe vedeckého preskúmania vydajú odporúčanie, či je z tohto hľadiska očkovanie vakcínou AstraZeneca bezpečné a odporúčané.

Šéfka EMA priznala, že agentúra má 37 hlásení o prípadoch krvných zrazenín po zaočkovaní viac ako 17 miliónov ľudí v EÚ a v Británii. Cooková viackrát uviedla, že agentúra je „pevne presvedčená“, že výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami. Upozornila tiež, že každý rok majú v celej EÚ tisíce ľudí tromboembolické príhody a zatiaľ nie sú žiadne hodnoverné náznaky, že by očkovanie spôsobovalo tvorbu krvných zrazenín. Na toto riziko podľa nej neupozornili ani rozsiahle klinické skúšky, ktoré prebiehali pred schválením vakcíny.

„Dôvera v účinnosť a bezpečnosť vakcíny je prioritou pre EMA. Našou úlohou je udržať dôveru ľudí na základe vedeckých podkladov a vedeckého hodnotenia. Robíme všetko pre to, aby sme Európanov presvedčili, že ide o bezpečnú a dôveryhodnú očkovaciu látku,“ uviedla šéfka agentúry. Vedúci epidemiologického oddelenia EMA Peter Arlett pred novinármi spresnil, že odborníci agentúry pristúpili na kombináciu vedeckých a štatistických procedúr, aby mohli čo najlepšie vyhodnotiť, či použitie vakcíny od AstraZenecy má alebo nemá priamu spojitosť s tvorbou krvných zrazenín.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This