Ortopedický magazín logo

Reklama

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť: EÚ by mala byť jednotná v postoji k vakcíne od AstraZenecy

EÚ by mala byť jednotná v postoji k vakcíne od AstraZenecy

FOTO: Envato Elements

Európska únia by mala byť jednotná v otázke použitia vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, aby tak zvýšila dôveru verejnosti v očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19. Uviedla to eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová, informovala agentúra AFP.

„Skúsenosť s AstraZenecou ukazuje, že náš systém kontroly liečiv funguje. Je však nevyhnutné, aby sme v rámci EÚ postupovali koordinovane. V EÚ musíme hovoriť jedným hlasom, aby sme zlepšili dôveru verejnosti v očkovanie,“ napísala Kyriakidesová na Twitteri.

Európska agentúra pre lieky (EMA) včera potvrdila svoje predošlé odporúčanie, že vakcína od firmy AstraZeneca je vhodná na použitie pre všetkých dospelých, a to napriek možnej spojitosti s tvorbou krvných zrazenín. EMA zdôraznila, že pozitíva očkovania prevažujú nad rizikami. Tvorba krvných zrazenín by sa mala uvádzať ako „veľmi zriedkavý vedľajší účinok“ danej vakcíny, uviedla EMA.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorej je spojitosť medzi očkovacou látkou od firmy AstraZeneca a vznikom trombóz síce možná, no nebola potvrdená.

Mnohé krajiny vrátane Nemecka či Francúzska však jej použitie pre narastajúce obavy obmedzili pre osoby nad 55, resp. 60 rokov. Po vydaní najnovšieho stanoviska EMA pozastavilo použitie vakcíny od AstraZenecy pre osoby mladšie ako 55 rokov i Belgicko. Britská lieková agentúra zasa odporučila, aby sa osobám vo veku od 18 do 29 rokov, ktoré nemajú zásadné zdravotné problémy, ponúkala pri očkovaní alternatíva k vakcíne od AstraZenecy. Mnohé iné krajiny v EÚ však túto vakcínu naďalej používajú bez vekového obmedzenia.

AstraZeneca: výhody vysoko prevažujú nad rizikami

Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca v stredu uviedla, že dve štúdie, ktoré vykonali britské i európske regulačné orgány, opätovne potvrdili, že výhody jej očkovacej látky aj napriek možnej spojitosti so zriedkavým výskytom krvných zrazenín „vysoko prevažujú nad rizikami“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Obidve tieto previerky vo všeobecnosti opätovne potvrdili, že vakcína ponúka vysokú úroveň ochrany voči všetkým stupňom závažnosti (ochorenia) COVID-19 a že tieto výhody naďalej vysoko prevažujú nad rizikami,“ uviedla britsko-švédska spoločnosť vo vyhlásení.

Šéfka britského Regulačného úradu pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) June Raineová uviedla, že u štyroch ľudí z milióna hrozí riziko vzniku krvných zrazenín. Britský Výbor pre očkovanie a imunizáciu (JCVI) zároveň rozhodol, že ak to bude možné, ľuďom mladším ako 30 rokov budú v Británii pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako tá od firmy AstraZeneca.

Zdroj: TASR, AFP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This