Ortopedický magazín logo

Reklama

Dve nové štúdie o účinnosti vakcín proti COVID-19. V čom sa zhodujú?

Dve nové štúdie o účinnosti vakcín proti COVID-19

Foto: Envato Elements

Účinnosť vakcín proti ochoreniu COVID-19 je diskutovaná v celom svete. Zvlášť, keď sa denne hovorí aj o možných negatívnych následkoch očkovania. Viaceré výskumné skupiny sledujú výsledky, ktoré očkovanie proti novému koronavírusu prináša. V posledných hodinách prišli so svojou správou odborníci z Veľkej Británie aj Spojených štátov amerických. Obe skupiny sa zhodujú v jednom – už jedna dávka vakcíny poskytuje zásadnú ochranu.

Britská štúdia

Už jedna dávka vakcíny proti koronavírusu poskytuje „zásadnú ochranu“ pred ochorením COVID-19 britským seniorom žijúcim v domovoch sociálnych služieb. Vyplýva to z najnovšej štúdie londýnskej univerzity UCL (University College London), o ktorej informovala agentúra DPA.

Zo štúdie ďalej vyplýva, že zaočkovanie prvou dávkou vakcíny od švédsko-britskej firmy AstraZeneca alebo od nemecko-amerického konzorcia Pfizer/BioNTech pomohlo po štyroch týždňoch predísť 56 percentám prípadov nákazy. Po piatich týždňov toto číslo stúplo na 62 percent.

Podľa autorov štúdie jedna dávka očkovacej látky zároveň zmierňuje priebeh ochorenia v prípade nákazy. Skúmané vzorky potvrdili, že test na koronavírus, ktorý 28 dní od podania dávky vakcíny ukazoval pozitívny výsledok, obsahoval menej vírusového materiálu ako test nezaočkovanej osoby.

Výskum prebiehal v čase, keď sa v britských domovoch dôchodcov rozšíril tzv. britský variant koronavírusu. Autori preto predpokladajú, že spomínané vakcíny sú účinné aj voči tejto mutácii. Štúdiu realizovali na vzorke 10.000 seniorov v domovoch dôchodcov v Anglicku od vlaňajšieho decembra do marca. Priemerný vek účastníkov bol 86 rokov.

Americká štúdia

Vakcíny proti chorobe COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna poskytli ochranu proti nákaze koronavírusom SARS-CoV-2 až 90 percentám účastníkov štúdie, o ktorej informovala agentúra AFP.

Podľa štúdie tieto očkovacie látky navyše poskytli 80-percentnú ochranu pred nákazou už dva týždne po prvej dávke.

Na štúdii amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa zúčastnilo 3950 účastníkov zo šiestich štátov.

Účastníci sa každý týždeň sami otestovali na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 bez ohľadu na to, či sa u nich prejavili príznaky choroby COVID-19. Skoršie klinické testy týchto vakcín dokázali, že poskytujú ochranu pred ťažkým priebehom pľúcnej choroby COVID-19.

V poslednom čase však pribúdajú štúdie vykonané v reálnych podmienkach, ktoré naznačujú, že vakcíny chránia aj pred samotnou infekciou koronavírusom SARS-CoV-2 a teda aj jeho prenosom. Vedci rozdelili účastníkov štúdie do dvoch skupín, pričom jednej podali obe dávky očkovacej látky a druhej len jednu. Štúdia však stále prebieha a vedci plánujú analyzovať vzorky vírusu v tých prípadoch, v ktorých nakazil zaočkované osoby, aby zistili, prečo.

Zdroj: TASR, DPA, AFP

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This