Ortopedický magazín logo

Reklama

Dobrá správa: Záujem o preventívne prehliadky znova stúpa

Po dvoch rokoch pandémie záujem o preventívne prehliadky opäť stúpa. V prvom polroku 2022 absolvovalo preventívnu prehliadku u všeobecného lekára už viac ako 271-tisíc dospelých poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ak bude tento trend pokračovať, počet absolvovaných prehliadok sa môže dostať až na úroveň z roka 2019, keď svojho všeobecného lekára pre dospelých navštívilo pre prevenciu 485 394 dospelých poistencov.

 Napriek dostupnosti preventívnych prehliadok na Slovensku ich ročne absolvuje menej ako 40 % dospelej populácie, zatiaľ čo vo vyspelých európskych krajinách sa na prevenciu dostaví až 70 % pacientov. Dobrou správou je, že súčasný trend má stúpajúcu tendenciu. Kým v roku 2020 bolo z dôvodu prevencie u všeobecného lekára pre dospelých približne 362-tisíc poistencov VšZP, v roku 2021 ich počet narástol na 446-tisíc a len počas prvých šiestich mesiacov tohto roka ju absolvovalo 271-tisíc ľudí. „Vlani sme evidovali najväčší záujem  o preventívnu prehliadku u stomatológa (1,3 mil.), mierne narástol aj záujem o prevenciu u gynekológa (423-tisíc), ale aj u pediatrov (268-tisíc). Oproti roku 2020 sa zvýšila účasť i na preventívnych prehliadkach u urológa (37-tisíc),“ upresňuje manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Prevencia je najúčinnejšou formou predchádzania mnohých ochorení. Všeobecný lekár vie počas nej zachytiť u pacienta vysoký krvný tlak, prediabetes alebo vysokú hladinu cholesterolu. Tieto ochorenia vieme efektívne liečiť a náklady na ich liečbu nepredstavujú takú záťaž na zdravotný systém ako zdravotné komplikácie vyvolané napríklad neliečeným vysokým tlakom či cholesterolom. Ich dôsledkom pri zanedbanej prevencii môže byť cievna mozgová príhoda či infarkt myokardu,“ hovorí podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.

Zdroj: Všeobecná zdravotná poistovňa

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This