Ortopedický magazín logo

Reklama

Detská mozgová obrna: Aké druhy poznáme?

Detská mozgová obrna

Skupinu celoživotných porúch, ktoré ovplyvňujú schopnosť človeka pohybovať sa a udržiavať rovnováhu a držanie tela nazývame detská mozgová obrna. Objavuje sa v ranom detstve a spôsobujú ju problémy s mozgom, ktoré nastanú pred, počas alebo skoro po narodení. Viete, aké druhy detskej mozgovej obrny (DMO) rozoznávame?

Príznaky a symptómy detskej mozgovej obrny  

Presná príčina DMO nie je vždy jasná. Mozog dieťaťa sa môže poškodiť, alebo sa nemusí normálne vyvíjať. Príznaky detskej mozgovej obrny nie sú zvyčajne zrejmé hneď po narodení dieťaťa. Spravidla sú viditeľné počas prvých 2 alebo 3 rokov života dieťaťa.

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • zlá koordinácia, stuhnuté svaly, oslabené svalstvo a trasľavosť,
  • problémy s vnímavosťou, zrakom, sluchom, prehĺtaním a rozprávaním,
  • deti s detskou mozgovou obrnou sa často neprevalia, nesedia, neplazia ani nechodia tak skoro, ako iné deti v ich veku,
  • záchvaty a problémy s myslením alebo uvažovaním.

Príznaky si môžete všimnúť počas niekoľkých prvých rokov života dieťaťa, ale základné problémy sa časom nezhoršujú. Symptómy podobné mozgovej obrne môžu mať množstvo rôznych príčin a nemusia byť nevyhnutne znakom niečoho vážneho. 

Ak si u svojho dieťaťa všimnete oneskorený vývoj, uprednostňovanie jednej časti tela pred druhou alebo značne oneskorené pretáčanie sa a sedenie, navštívte detského lekára alebo iného odborníka.  

Druhy detskej mozgovej obrny

DMO sa delí na štyri základné typy, aby sa dalo lepšie opísať, ako poškodenie mozgu ovplyvňuje celkovú motoriku človeka. Každý typ detskej mozgovej obrny je kategorizovaný pomocou dvoch základných faktorov: typu problémov s pohybom a postihnutých častí tela. 

Spastická mozgová obrna

Jeden z najbežnejších typov DMO. Tvorí 70 % – 80 % všetkých prípadov. Ľudia s týmto typom DMO často pociťujú spasticitu a prehnané alebo trhané pohyby (hypertonia).

Spastická mozgová obrna je spôsobená poškodením motorickej kôry mozgu, ktorá riadi dobrovoľný pohyb. Ďalšou príčinou je poškodenie pyramidálnych traktov, ktoré pomáhajú prenášať signály do svalov. Preto spastickú mozgovú obrnu niekedy označujeme ako „pyramídová“.

Motorická kôra sa nachádza na oboch stranách mozgu a pyramídové útvary spájajú každú stranu motorickej kôry. Poškodenie pravej strany motorickej kôry spôsobuje problémy s pohybom na ľavej strane tela a naopak. Medzi bežné príznaky spastickej mozgovej obrny patria:

  • abnormálna chôdza,
  • nešikovné, nemotorné reflexy,
  • kontraktúry (trvalo stiahnuté svaly alebo kĺby),
  • stuhnutie v jednej časti tela. 

Atetoidná mozgová obrna

Asi 10 % – 20 % detí s DMO má diagnostikovanú atetoidnú/nespastickú mozgovú obrnu.Tento typ ochorenia nazývame aj dyskinetická mozgová obrna.

Charakteristická je pre ňu zmes hypotónie a hypertonie, ktorá spôsobuje kolísanie svalového tonusu. Hlavnou črtou atetoidnej mozgovej obrny je nedobrovoľný pohyb v tvári, trupu a končatinách. Spôsobuje ju poškodenie mozgových bazálnych ganglií a (alebo) mozočkov. Bazálne gangliá regulujú dobrovoľnú motorickú funkciu a pohyb očí. Mozoček riadi rovnováhu a koordináciu.

Atetoidná DMO sa považuje za extrapyramídovú. Extrapyramídové dráhy v mozgu regulujú mimovoľné reflexy a pohyb signalizovaný bazálnymi gangliami a mozočkom. Medzi bežné príznaky spojené s atetoidnou mozgovou obrnou patria:

  • problémy s jedením a prehĺtaním,
  • problémy s držaním tela (ovísanie hlavy),
  • stuhnuté telo, tupé pohyby v končatinách.

Ataxická mozgová obrna

Ataxia je druh DMO, ktorý spôsobuje problémy s rovnováhou a koordináciou. Ataxická mozgová obrna tvorí len malé percento prípadov a pacienti majú zvyčajne problémy spojené s dobrovoľným pohybom.

Ataxická DMO sa líši od iných typov detskej mozgovej obrny, pretože je spôsobená poškodením mozočku (cerebellum). Mozoček riadi práve rovnováhu a koordináciu. Ľudia s ataxickou DMO často pociťujú trasľavosť a zníženie (redukciu) svalového tonusu. Medzi bežné príznaky ataxickej mozgovej obrny patria:

  • ťažkosti s rozprávaním, zhoršenie jazykových znalostí,
  • problémy s kognitívnymi funkciami,
  • trasľavosť, problémy s držaním tela,
  • rozkročenie chodidiel od seba pri chôdzi.

Zmiešaná detská mozgová obrna

Niekedy sa poškodenie vyvíjajúceho sa mozgu nemusí obmedzovať iba na jedno miesto. Je možné, že u dieťaťa sa vyvinú rôzne typy mozgovej obrny spôsobené niekoľkými oblasťami poškodenia mozgu.

Ak dieťa vykazuje príznaky viacerých typov DMO, považuje sa to za zmiešanú detskú mozgovú obrnu. Táto diagnóza predstavuje menej ako 10 % všetkých prípadov mozgovej obrny.

Najbežnejšou zmesou symptómov pri zmiešanej mozgovej obrne je kombinácia spastickej a atetoidnej DMO. Pacienta so zmiešanou spastickou a atetoidnou DMO môžu bežne sprevádzať stuhnuté svaly spojené s mimovoľnými pohybmi.

Detská mozgová obrna

Správne určenie typu mozgovej obrny

Ak máte podozrenie, že sa u vášho dieťaťa prejavuje DMO, je dôležité vyhľadať odborníka a získať presnú diagnózu, aby ste mohli začať s okamžitou liečbou a terapiou. Lokalizácia pohybových problémov súvisí s lokalizáciou poranenia mozgu a môže určiť, aký typ mozgovej obrny má práve vaše dieťa:

Monoplégia – je ovplyvnený iba pohyb jednej končatiny. Zvyčajne sa vyskytuje v ruke alebo nohe, tento typ problému s pohybom je veľmi zriedkavý.

Diplégia  postihuje dve končatiny, zvyčajne nohy. Pacienti s diplégiou však často majú mierne problémy s pohybom aj v hornej časti tela. U pacientov s DMO je diplégia obyčajne výsledkom predčasného pôrodu.

Hemiplégia  postihuje celú jednu stranu tela. Ruka je väčšinou najviac zasiahnutá, čo sa prejavuje pevne ohnutým zápästím alebo lakťom. Niektorí ľudia s hemiplégiou nie sú schopní použiť postihnutú ruku. Hemiplégiu môže spôsobiť prenatálne krvácanie do mozgu.

Triplégia – postihnutie troch končatín. Môže k tomu dôjsť, ak napríklad obe nohy a jedno rameno ovplyvňujú pohyb.

Kvadruplégia – postihuje všetky štyri končatiny, nohy sú však všeobecne postihnuté horšie. Môže tiež existovať obmedzená kontrola tvárových svalov.

Dvojitá hemiplégia – postihnutie všetkých štyroch končatín, ale jedna strana je ovplyvnená viac ako druhá.

Redakcia

Zdroje:

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This