Ortopedický magazín logo

Reklama

Desiata je dôležitá v stravovacom režime dieťaťa

Desiata je dôležitá v stravovacom režime dieťaťa

Desiata je dôležitá súčasť stravovacieho režimu dieťaťa. Má tvoriť asi 15 percent z denného príjmu energie. V súvislosti so začiatkom školského roka to uviedla vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade.

„Kvalitná desiata pre školáka má obsahovať celozrnné pečivo, nátierku, prípadne syr, porciu ovocia, zeleniny a kvalitný nápoj. Pre detský organizmus vo vývoji je veľmi dôležitý dostatok vápnika, preto by mali byť súčasťou desiaty mlieko, najmä probiotické a acidofilné výrobky, jogurty a syry,“ uviedla Hamade. Ak dieťa trpí intoleranciou laktózy, prípadne mliečnej bielkoviny, podľa Hamade sa majú rodičia poradiť s lekárom o potravinách, ktoré sú pre dieťa vhodné.

Z ovocia a zeleniny je podstatné striedať druhy, ktoré má dieťa rado. Odborníčka upozorňuje na to, že sa nemá zabúdať na nápoj pre školáka. Podľa Hamade je najzdravšia čistá voda. „Striedajte ju s nesladeným čajom, domácim sirupom, čerstvými šťavami, alebo nesýtenou minerálnou vodou. Nevhodné sú energetické a rôzne sladené nápoje,“ priblížila Hamade.

Deti podľa odborníčky potrebujú aj rýchle kalórie, sladkosti deťom nie je potrebné úplne zakazovať, no uprednostniť by sa mali kvalitné výrobky, napríklad cereálne keksíky, sušené ovocie či tyčinky s vyšším obsahom kakaa. Dôležité je, aby si dieťa osvojilo správne stravovacie návyky, tvrdí Hamade. Ich súčasťou je i dodržiavanie približne rovnakých časových intervalov na jedlo.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This