Ortopedický magazín logo

Reklama

Čo sa pripravuje pre žiakov so zrakovým znevýhodnením? 

Čo sa pripravuje pre žiakov so zrakovým znevýhodnením? 

Na Slovensku sú dve školy pre žiakov so zrakovým znevýhodnením – v Bratislave a Levoči. Tieto školy sú plne vybavené a špecializované na prácu a vzdelávanie žiakov so zrakovým znevýhodnením. Pri príležitosti utorkového Svetového dňa Braillovho písma to na sociálnej sieti uviedla štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová. 

„Okrem nich je však úlohou každej školy vytvárať podmienky pre všetkých žiakov bez rozdielu. Úlohou rezortu školstva je vytvoriť pre školy podporu smerujúcu k podpore prostredia bez bariér, ktorým deti so zrakovým znevýhodnením čelia,“ uviedla štátna tajomníčka. Ako ďalej poznamenala, v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu zrakom sa získava 80 až 90 percent všetkých informácií.

„Pre deti a žiakov so zrakovým hendikepom je preto dôležitou súčasťou prijímania textových informácií Braillovo písmo, ako aj zvukové záznamy kníh a časopisov,“ povedala Síthová. Učenie je podľa nej pre nevidiacich žiakov náročnejšie aj preto, lebo nemôžu vnímať neverbálne časti komunikácie.

V týchto dňoch sa pod taktovkou ministerstva školstva a odborníkov pripravuje manuál, ako vytvárať a budovať bezbariérové školy a školské zariadenia.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This