Ortopedický magazín logo

Reklama

Čo by ste mali vedieť o kúpeľoch pre deti

Čo by ste mali vedieť o kúpeľoch pre deti

Podobne, ako s rehabilitáciami, aj s kúpeľnou liečbou je všeobecne spájaných veľa otázok. Odpovede na tie najčastejšie pripravila Zdravotná poisťovňa Union. Čo by ste mali vedieť o kúpeľoch pre deti? 

Má moje dieťa nárok na kúpele?

Či by vaše dieťa mohlo ísť do kúpeľov, si viete overiť vo zverejnenom indikačnom zozname, kde sú vymenované diagnózy a zároveň aj kontraindikácie, ktoré môžu byť prekážkou pre kúpeľnú liečbu. Pokiaľ si nie ste istí, či diagnóza vášho dieťaťa patrí do zoznamu, kontaktujte všeobecného lekára vášho dieťaťa, alebo lekára špecialistu, ktorý lieči vaše dieťa a najlepšie pozná jeho zdravotný stav.

Môžeme si to dovoliť?

Detskí pacienti majú nárok na bezplatné liečenie v kúpeľoch. Celý pobyt hradí zdravotná poisťovňa. Ide o náklady na procedúry, ale aj ubytovanie a stravu. Pacienti si sami uhrádzajú len miestne poplatky a dane vo výške 1,70 eur za jeden deň. 

Môžem ísť do kúpeľov s dieťaťom?

ZP Union schvaľuje sprievod detičkám, ktoré nedovŕšili 7. rok veku. Starším v prípade, ak sú držiteľmi preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Poisťovňa hradí kúpeľom náklady na ubytovanie, stravu si rodičia zabezpečujú sami. Existuje aj možnosť, že rodič, prípadne iný sprievodca, môže ísť do kúpeľov ako samoplatiteľ po dohovore s kúpeľným zariadením.

Ako vybavím kúpele?

Prvým krokom je návšteva lekára – špecialistu, alebo pediatra, ktorý môže vystaviť návrh na základe nálezu špecialistu. Každá poisťovňa má zverejnený prehľad vyšetrení potrebných pre vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť, preto pri podaní žiadosti nezabudnite priložiť aj tieto potrebné dokumenty. Takisto sa prikladajú aj klinické a laboratórne vyšetrenia nie staršie ako tri  mesiace. Po zaslaní dokumentácie nasleduje v poisťovni schvaľovací proces, ktorý trvá najviac 30 dní.

Aký dlhý je detský pobyt v kúpeľoch?

Spravidla je dĺžka kúpeľnej liečby stanovená na 21 dní, teda tri týždne. Union ako jediná zdravotná poisťovňa prepláca detským pacientom ešte 7 dní navyše a rodičia sa tak môžu rozhodnúť, či pre svoje dieťa vyberú troj, alebo štvortýždňový pobyt.

Kde môžeme podstúpiť kúpeľnú liečbu s dieťaťom? 

Po schválení kúpeľnej liečby vám poisťovňa zašle zoznam, z ktorého si môžete sami vyberať tie kúpele, ktoré vám najviac vyhovujú. Potom sa už sami skontaktujete s pracovníkmi kúpeľov a doručíte im schválený kompletný návrh kúpeľnej starostlivosti. Takto vyberiete aj termín liečenia. 

Kúpeľnú liečbu je možné absolvovať aj v zahraničí – najskôr potrebujete schválenie od zdravotnej poisťovne. „Následne absolvujete liečbu vo vami vybraných kúpeľoch v zahraničí, uhradíte ju a požiadate o refundáciu svoju poisťovňu. Tá vám uhradí priemernú zmluvnú cenu dohodnutú so slovenskými poskytovateľmi za poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu.

Zdroj: TS Union

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This