Ortopedický magazín logo

Reklama

Čína: Veľkomesto Lan-čou čaká plošné testovanie – pre päť nakazených

Čínske veľkomesto čaká plošné testovanie

Foto: ilustračné, TASR-AP

Približne 3,8 milióna obyvateľov čínskeho mesta Lan-čou absolvuje už piate plošné testovanie od začiatku koronavírusovej pandémie. Úrady tak rozhodli po tom, čo testy v piatok odhalili päť prípadov lokálneho prenosu nákazy. Informovala o tom agentúra Sinchua.

Začiatkom tohto týždňa vláda zaviedla v tomto hlavnom meste provincie Kan-su ležiacej na severozápade Číny zákaz vychádzania. Obyvatelia môžu opustiť svoje domovy len v prípade núdze.

V piatok pribudlo podľa štátnej zdravotníckej komisie v pevninskej Číne 59 prípadov koronavírusu, čo je najviac od 16. septembra. Deň predtým bolo zistených 48 prípadov.

Epicentrami nákazy sú oblasti na severe a severovýchode krajiny, konkrétne 26 v provincii Chej-lung-ťiang, ktorá hraničí s Ruskom, 19 v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, 11 v provincii Kan-su, dva v Pekingu a jeden v autonómnej oblasti Ning-sia. Ďalších 19 nakazených pricestovalo do Číny zo zahraničia, uviedla agentúra Interfax.

Od začiatku pandémie bolo v pevninskej Číne oficiálne zaznamenaných 97.080 prípadov infekcie koronavírusom a na choroby súvisiace s nákazou tam zomrelo 4636 ľudí.

Popredný čínsky epidemiológ Čung Nan-šan v sobotu predpovedal, súčasnú epidemickú vlnu sa podarí dostať pod kontrolu do jedného mesiaca. Zároveň však varoval, že „pandémia sa nedá vykoreniť v krátkom čase“.

Čínska vláda sa horúčkovito snaží utlmiť pandémiu v súvislosti so zimnou olympiádou, ktorá sa začne 4. februára, pripomína agentúra AFP. V Pekingu úrady nariadili do 14. novembra zatvoriť všetky kiná v štvrti Si-čcheng, kde žije viac ako milión ľudí. Cestovné obmedzenia sa aktuálne týkajú približne šiestich miliónov Číňanov žijúcich v mestách, kde bol vírus zistený. Národný vlakový dopravca plánuje pozastaviť alebo obmedziť spoje v postihnutých oblastiach. Vstup do mnohých regiónov je podmienený negatívnym výsledkom testu. V piatok bola zrušená približne polovica letov z Pekingu, pričom úrady vyzvali ľudí, aby neopúšťali mesto, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Požiadali tiež Pekinčanov, aby odložili svadby.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This