Ortopedický magazín logo

Reklama

Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv preštudoval materiály k ruskej vakcíne Sputnik V

Prípadnú zodpovednosť za očkovanie Sputnikom preberá štát

Prípadnú zodpovednosť za očkovanie Sputnikom preberá štát. Foto: TASR-AP

Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv preštudoval materiály k ruskej vakcíne Sputnik V a s pripomienkami ich odovzdal Úradu vlády. Dokumenty však nestačili na to, aby ústav mohol vakcínu posúdiť. Rozhlasovej stanici Radiožurnál to vo štvrtok potvrdila riaditeľka SÚKL Irena Storová, uviedol portál iROZHLAS.cz. Vakcína Sputnik spôsobila na Slovensku malé „politické zemetrasenie“. Nový slovenský minister zdravotníctva Lengvarský sľúbil zverejnenie zmluvy s ruskou stranou o dodaní vakcíny sputnik ešte včera večer. Do dnes, do dvanástej hodiny sa tak ale nestalo. 

Minister zdravotníctva ČR Petr Arenberger povedal, že by do Česka by sa mohla vakcína Sputnik V dostať v rámci klinického testovania, ktoré však musí povoliť SÚKL.

Klinické testovanie Sputnika V zatiaľ neprebieha, keďže ústav najskôr musí dostať žiadosť a spolu s ňou aj potrebné dokumenty a informácie o konkrétnom lieku, aby ho mohol posúdiť. „Nijaký oficiálny proces sa stále nezačal. Nedostali sme žiadnu žiadosť o vykonanie klinickej štúdie,“ povedala Storová Radiožurnálu.

SÚKL má ale k dispozícii materiály k vakcíne Sputnik V, ktoré preštudoval a pripomienkoval. Od vlády zatiaľ nemá žiadnu spätnú väzbu. Dokumenty však podľa Storovej rozhodne nestačili na to, aby mohol dať SÚKL napríklad výnimku na použitie vakcíny. Mali totiž desiatky strán, u podobných liekov ich ale bývajú aj desiatky tisíc. Na rovnaký problém sa svojho času sťažovala aj Zuzana Baťová, riaditeľka slovenského ŠÚKL.

Radiožurnál konštatuje, že neregistrovaná ruská vakcína sa stala politickou témou vo viacerých krajinách. Spomína aj Slovensko, kde spory okolo Sputnika V viedli k demisii premiéra Igora Matoviča po takmer mesiac trvajúcej vládnej kríze, ktorú odštartoval jeho nákup.

Politickou témou sa záležitosť stala aj v samotnom Česku, keď bývalý minister zdravotníctva Jan Blatný striktne odmietal použitie neregistrovanej vakcíny. Vo funkcii ho začiatkom marca vystriedal Petr Arenberger, ktorý použitie Sputnika V pripúšťal napríklad práve formou klinickej štúdie. V poslednom čase sa ale vyjadruje v tom zmysle, že Česko bude na očkovanie používať primárne schválené vakcíny.

Najnovšie pre údajný nedostatok informácií o vakcíne zo strany výrobcu odmietol Sputnik V registrovať liekový regulátor v Brazílii.

Sputnik V zo Slovenska späť do Ruska

Zo závodu Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch odviezli v stredu ráno 600 ampuliek vakcíny Sputnik V. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR už skôr avizovalo, že si ich ruská strana odvezie na vlastnú kontrolu.  „Naložili sme pre ruskú stranu 600 ampúl vakcíny. Prišli pre to z DHL z Viedne, doručia to do Moskvy výrobcovi. Preprava sa deje pri teplotách nižších ako mínus 18 stupňov Celzia, ako predpisuje výrobca. To znamená, že doprava sa deje v chladenom aute a termoboxe, v ktorom je suchý ľad a kontrolovaná teplota,“ uviedol predseda predstavenstva Imuna Pharm Juraj Kamarás. Priblížil, že sa postupovalo podľa vzorkovacieho plánu, ktorý stanovuje, akým spôsobom sa má robiť náhodný výber vzoriek.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This