Ortopedický magazín logo

Reklama

Česi zrejme pôjdu na letné dovolenky. Od nedele platí nová povinnosť pred letom do Nemecka

Česi zrejme pôjdu na letné dovolenky. Od zajtra platí nová povinnosť pred letom do Nemecka

Foto: ilustračné, Envato Elements

Český premiér Andrej Babiš dnes naznačil, že by sa ľudia v lete mohli dočkať dovolenky v zahraničí. Znovu vyzval občanov, aby vydržali s tým, že on osobne verí v zlepšenie pandemickej situácie, aj vďaka očkovaniu. Pri lete do Nemecka platia nové pravidlá. Všetci, ktorí do Nemecka pricestujú leteckou dopravou, budú musieť od nedele predložiť negatívny výsledok testu na nový koronavírus.

Musíme spoločne zabrať a v lete tá dovolenka bude,“ vyhlásil Andrej Babiš vo štvrtok v rozhovore pre českú televíziu CNN Prima News. Upozornil však na to, že netreba zabúdať, aká bola v Česku situácia vlani v lete, keď sa podcenil stav pri návrate ľudí z dovoleniek.

„Dúfam, že väčšina bude zaočkovaná, ja som optimista,“ dodal premiér, ktorý sa dal zaočkovať už koncom vlaňajška ako prvý človek v celej Českej republike, pripomenul v správe spravodajský server Novinky.cz. K vývoju protipandemických opatrení Babiš povedal, že jasno o ďalších nariadeniach by mohlo byť po veľkonočných sviatkoch. Premiér je pri uvoľňovaní a vývoji zdržanlivý, pretože má skúsenosti z minulosti, keď sa očakávania nenaplnili.

„Po Veľkej noci budeme schopní oznámiť nejaké dáta, nejaké termíny, ktoré aj dodržíme,“ odkázal ľuďom na tému plánovania letných dovoleniek. Podľa Babiša je dôležité, aby obyvatelia Česka tento lockdown zvládli, aj keď sú frustrovaní a chcú slobodu.

„Ja tiež chcem slobodu, moja rodina aj známi mi takisto nadávajú. Ale musíme mať zodpovednosť. Voľby ma nezaujímajú. Zaujíma ma to, aby sme sa vrátili do normálneho života. Tento lockdown nesmieme pokaziť, ako sme pokazili ten 3. decembra, keď sme rozvoľňovali,“ varoval v rozhovore pre CNN Prima News Andrej Babiš.

Povinné testy na koronavírus pred letom do Nemecka začnú platiť od nedele

Všetci, ktorí do Nemecka pricestujú leteckou dopravou, budú musieť od nedele predložiť negatívny výsledok testu na nový koronavírus. Ten nemôže byť starší ako 48 hodín. Informovalo o tom vo štvrtok tamojšie ministerstvo zdravotníctva. 

Povinné testovanie pre leteckých pasažierov zo zahraničia začne platiť až od polnoci zo soboty na nedeľu. Posádky lietadiel budú z povinného testovania vyňaté, dodalo ministerstvo.

„Osoby, ktoré pred odletom prepravcovi nepredložia príslušný certifikát o výsledku testu, nesmú byť prepravené,“ píše sa v návrhu. Na zmenách pravidiel pri návratoch zo zahraničia sa zhodli spolková vláda kancelárky Angely Merkelovej a premiéri 16 spolkových krajín na utorňajších rokovaniach.
„Testom už pred odletom sa zníži pravdepodobnosť, že infikované osoby vycestujú a počas letu nakazia iných, resp. prinesú do Nemecka nové prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2,“ zdôvodňuje sa v návrhu. Testy dopĺňajú iné opatrenia, akými sú nosenie rúšok, dodržiavanie odstupu a hygienické pravidlá.

Doteraz sa povinné testovanie pred vstupom do Nemecka vyžadovalo len od ľudí, ktorí sa posledných desať dní zdržiavali v rizikových oblastiach s mimoriadne vysokými počtami nakazených koronavírusom alebo v regiónoch, kde sa šíria nové varianty vírusu. Nariadenie by malo platiť do 12. mája.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This