Ortopedický magazín logo

Reklama

Červeňanského dni 2023 – Národný kongres Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti

Na počesť akademika Jána Červeňanského každoročne organizuje Slovenská ortopedická a traumatologická spoločnosť národný kongres SOTS – Červeňanského dni v termíne 30. – 31. marca 2023 v Bratislave. Tento rok vytvorili priestor pre prezentáciu príspevkov z problematiky nohy a členku, novších spôsobov reimplantácie TEP bedra, spinálnu sekciu – tumory. 

Ján Červeňanský sa narodil v roku 1905 v Bytči. Po promócii nastúpil na chirurgické oddelenie nemocnice v Košiciach a koncom tridsiatich rokov prešiel na Chirurgickú kliniku LF UK v Bratislave, k profesorovi Kostlivému. Koncom roku 1941 nastúpil po profesorovi Čárskom na miesto prednostu Ortopedickej kliniky LFUK v Bratislave. Habilitačná práca doktora Červeňanského (1942) sa týkala pre Slovensko výrazne aktuálneho problému patomorfológie, diagnostiky a liečby vrodeného vykĺbenia bedrových kĺbov (LCC).

Profesor Červeňanský mal niekoľko prioritných prínosov v slovenskej ortopédii. Okrem zavedenia včasného klincovania zlomenín krčku femoru, využitia cervikokapitálnej protézy pri riešení zlomenín krčka femuru a zavedenia Küntscherovho klincovania pri zlomeninách diafýz dlhých kostí (zhrnuté v monografii Červeňanský J. a kol.: Úrazy a boj proti nim) to boli najmä prínosy v reumoortopédii, ktoré začali po založení Výskumného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch v roku 1953.

Celoživotným záujmom prof. Červeňanského bola problematika nádorov končatín a chrbtice. Hobby prof. Červeňanského bola história medicíny, so zvláštnym zreteľom na ortopédiu. Bol čestným členom československej, slovenskej, poľskej, bulharskej, juhoslovanskej a východonemeckej ortopedickej spoločnosti, členom SICOT, Royal Society Of Medicine, Academia Leopoldina v Halle a nositeľom mnohých iných vyznamenaní. Profesor Červeňanský, zakladateľ modernej slovenskej ortopédie, zomrel v roku 1977 v Bratislave.

Všetky potrebné informácie k registrácií účastníkov a vystavovateľov nájdete na webe http://cervenanskehodni.sk/.

Zdroj: http://cervenanskehodni.sk/

 

 

 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This