Ortopedický magazín logo

Reklama

Buďme k zdravotníkom viac zhovievaví

Buďme k zdravotníkom viac zhovievaví

Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) vyzýva Slovákov, aby boli počas budúceho roka pri vyhľadávaní zdravotnej starostlivosti k zdravotníkom zhovievaví. Prezident asociácie a bývalý predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo za SNS Štefan Zelník pritom poukázal na nedostatok financií v rezorte či zlé pracovné podmienky zdravotníckych pracovníkov.

Tvrdí, že na Slovensku hrozí, že niektoré ochorenia o pár rokov nebude mať kto liečiť. „Tí, čo sme ešte zostali v systéme pracovať (lekári, sestry, pôrodné asistentky, záchranári a ostatní zdravotnícki pracovníci), budeme poskytovať zdravotnú starostlivosť aj naďalej, ale žiadame vás o pochopenie. Našu prácu môžeme vykonávať len v rámci možností a kapacít danej ambulancie alebo pracoviska,“ uviedol v stanovisku.

Poukázal na to, že od začiatku roka odišlo zo systému viac ako 1500 sestier a pôrodných asistentiek a za posledných päť rokov približne 1400 lekárov. Pripomenul, že v dôchodkovom veku je na Slovensku viac ako 4000 sestier a takmer tretina všeobecných lekárov. Odchod lekárov zo systému podľa Zelníka väčšinou znamená zánik ambulancií. To spôsobuje redšiu sieť poskytovateľov, dlhšie čakacie doby či zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Odvolal sa tiež na štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií, podľa ktorých sa má do roku 2025 kríza prehlbovať. V systéme by malo chýbať 17,9 percenta lekárov, 14,9 percenta zdravotných sestier a 11 percent pôrodných asistentiek. Dodal, že v AZAP nechápu, že v časoch zvyšujúcich sa cien energií, tovarov, služieb a výpadku zdravotníckych pracovníkov pritečie do oblasti verejného zdravotného poistenia v roku 2022 približne rovnaký objem finančných prostriedkov ako v tomto roku.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This