Ortopedický magazín logo

Reklama

Bolesť chrbtice – príčiny, diagnóza, liečba

Asi nič tak neprevrátilo naše životy naruby ako globálna pandémia – niektorí vymenili kanceláriu za kuchynský stôl, iní pracovný život za život na gauči a ďalší sa zrazu zo dňa na deň stali učiteľmi. Spoločným znakom, ktorý sme si mnohí z tohto obdobia odniesli, je stuhnutá, boľavá chrbtica. Aké sú však najčastejšie príčiny bolesti chrbta a ako ich čo najefektívnejšie zmierniť?

Bolesť chrbta zažije v určitom období svojho života až 80 % dospelých. Celosvetovo ide o najčastejšiu príčinu práceneschopnosti súvisiacu s prácou a hlavný dôvod zameškaných pracovných dní. Prečo je to tak?

„Medzi najčastejšie príčiny bolesti chrbtice patrí svalová dysbalancia, jednostranné zaťaženie chrbtice, nesprávny sed a práca za PC, jednostranný šport bez riadneho strečingu, plochonožie nesprávna obuv a nesprávny (chabý) stoj a stereotyp chôdze,“ vysvetľuje diplomovaná fyzioterapeutka Mgr. Kristína Vargová.

Problémom je najmä svalová dysbalancia, teda nerovnováha, medzi fázickými a posturálnymi (tonickými) svalovými skupinami. Kým tie prvé majú tendenciu ku skráteniu, preťaženiu, druhé vedú k oslabeniu. „Telo ide do chabého flekčného držania, teda do predklonu, čo pôsobí na chrbticu ako kompresia, útlak,“ pokračuje odborníčka. Prichádzajú bolesti, a to buď lokálne alebo s vyžarovaním. Preťaženie lumbosakrálneho prechodu vedie k bolestiam v driekovej časti, C stavcov s výrazným predsunom hlavy k bolestiam krku, šije, hlavy až k migrénam. V prípade plochých nôh sa záťaž presúva na celú dolnú končatinu, potom na panvu až na celú chrbticu.

Kedy a kde vyhľadať pomoc?

„Ľudia majú tendenciu čakať, kým bolesť prejde, alebo si dajú nejaké lieky/náplaste proti bolesti, poprípade zájdu na masáž, ale nevedia, kde je ich problém,“ hovorí Kristína Vargová. Bolesti síce na chvíľu ustúpia, avšak po čase sa vrátia, spravidla v tej istej lokalite. Odbornú pomoc je podľa fyzioterapeutky potrebné vyhľadať čím skôr, nie až keď sa opakujú. „Predídu tak vážnejším problémom a bolestiam. Obrátiť sa môžu na ortopéda či neurológa, kvôli kratšej čakacej dobe je vhodný aj fyzioterapeut, ktorý urobí fyzioterapeutické vyšetrenie,“ dodáva odborníčka.

Na ceste k diagnóze

Diagnostické postupy, využívané v prípade bolesti chrbtice, závisia od toho, či ich robí lekár alebo fyzioterapeut. „Neurológ a ortopéd môžu predpísať zobrazovacie metódy ako RTG, CT, MRI chrbtice, kde sa vidí postavenie chrbtice, výška medzistavcových priestorov a platničky (CT, MRI),“ opisuje Kristína Vargová a dodáva: „Ako fyzioterapeut si robím svoj kineziologické vyšetrenie. Rozbor pozostáva z anamnézy, vyšetrenia skrátených a oslabených svalov, vyšetrenia chrbtice, a to pohľadom a pohmatom. Ďalej robím aj vyšetrenie celkového držania tela, v prípade potreby rôzne vyšetrovacie testy, takisto pozerám stereotyp dýchania či chôdze.“

Ako si poradiť s akútnou a ako s chronickou bolesťou?

Bolesť nám signalizuje, že sa niečo v našom tele stalo, že niečo nie je v poriadku. Akútnou označujeme bolesť, ktorá sa náhle objaví a rýchle aj zmizne. Tá chronická však trvá dlhšie ako šesť mesiacov a môže pretrvávať aj po liečbe. „Akútnu bolesť chrbta vieme liečiť okrem medikamentóznej liečby aj polohovaním, kineziotejpingom, pichnutím suchej ihly do takzvaného trigerpointu vo svale, manuálnymi a mäkkými technikami na preťažené svalové skupiny, mobilizáciou chrbtice a postupne vhodne zvolenými cvikmi,“ vysvetľuje Kristína Vargová.

Pri chronickej bolesti chrbtice sú vhodné rôzne fyzioterapeutické postupy. „Sú to napríklad manuálne a mäkké techniky na preťažené svalové skupiny, PIR a AGR, uvoľnenie skrátených svalových štruktúr, posilnenie oslabených svalových skupín, mobilizácia chrbtice, rôzne druhy metodík na liečbu bolesti chrbta a posilnenie stredu tela (napríklad spirálna stabilizácia chrbtice, DNS, McKenzii, ACT), elektroliečba – interferenčné prúdy, TENS, rebox, ultrazvuk, laser, magnet,“ vymenúva fyzioterapetka. Podľa nej je ideálne pacienta najprv vyšetriť, potom ho podľa potreby uvoľniť a následne mu dať vhodné cviky, ktoré bude pravidelne cvičiť doma. Samozrejmosťou by mali byť aj pravidelné kontroly u fyzioterapeuta.

Aby chrbát nebolel

Jedným z najlepších spôsobov, ako predchádzať bolestiam chrbta, je dbať na držanie tela. Začať treba už v detstve, najmä keď deti začínajú sedieť v škole. „Dôležitá je úprava sedu, výšky stola, vhodné je pridať správny aktívny pohyb a pravidelne navštevovať fyzioterapeuta, kde sa dieťa naučí školu chrbta (správny sed, ergonomicky správne vykonanie denných aj pracovných činností),“ pokračuje odborníčka. „Fyzioterapeut si takto dokáže všimnúť každú odchýlku od správneho postavenia chrbtice a v prípade problému ho začne hneď riešiť,“ uzatvára Kristína Vargová.

Autor: Jana Krajčovičová

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This