Ortopedický magazín logo

Reklama

Bandážové ortézy môžu pacientom so sklerózou multiplex priniesť viaceré benefity

Bandážové ortézy môžu pacientom so sklerózou multiplex priniesť viaceré benefity

Tím anglických výskumníkov zo Sheffieldskej Hallam University, vedený doktorkou Nicolou Snowdonovou, v júnovom čísle časopisu Prosthetics & Orthotics International zverejnil výsledky svojho najnovšieho výskumu zameraného na bandážové ortézy a ich používanie pacientmi s roztrúsenou sklerózou, odborne nazývanou skleróza multiplex (SM).

Skleróza multiplex je chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém ľudského tela napáda vlastnú nervovú sústavu. Môže sa prejavovať v podstate akýmikoľvek príznakmi, ktoré často nakoniec vyústia do fyzickej invalidity.

Bandážové ortézy sú elastické ortopedické pomôcky, ktorých funkciou je poskytovať podporu svalovo-kostrovému systému.

Výskumníci zo Sheffieldu v rámci svojej štúdie analyzovali konkrétne význam používania bandáží horných končatín, elastických ortotických šortiek a mäkkej bandáže členka. Dospeli pritom k záveru, že dlhodobé používanie uvedených bandážových ortéz pacientmi so sklerózou multiplex vedie k viacerým fyzickým benefitom. Vyzdvihli zníženie mimovoľných pohybov, zlepšenie stability a tiež zvýšenie autonómie a zlepšenie vlastného sebaobrazu.

Tieto bandáže sú prakticky ortézy vyrobené z elastických alebo čiastočne elastických materiálov. Pacientovi tak nebránia v pohybe, len ho kontrolujú, prípadne s mierou obmedzujú. Majú podpornú a čiastočne fixačnú funkciu.

Špeciálnu skupinu tvoria dynamické lykrové ortézy (Dynamic Movement Orthoses – DMO). Tie sú vyrábané zo špeciálneho materiálu na báze tkaniny – LYCRA ®, ktorý zabezpečuje tesné a presné priľnutie na telo. Odpor, ktorý je vytvorený ďalšími vrstvami zosilneného materiálu, má biomechanický vplyv na zlepšenie kontroly pohybu. Dynamické lykrové ortézy je možné použiť aj na niektoré typy skoliózy. Nemajú negatívny vplyv na svalový tonus a sú schopné kontrolovať zakrivenie.

Redakcia

Zdroj: Prosthetics & Orthotics International

Neoprot, s.r.o.

Foto: Neoprot, s.r.o.

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This