Ortopedický magazín logo

Reklama

Až pätina dospelých bude v roku 2025 obézna

Zdroj: Envato Elements

Za posledné polstoročie vo svete dramaticky stúpol počet obéznych ľudí. Ešte pred pár rokmi sa mohlo zdať, že jedným z najväčších svetových problémov je podvýživa a hlad v krajinách tretieho sveta. Tento problém je skutočne vážny, no zdá sa, že v posledných rokoch ho zatieňuje boj proti obezite a chorobám z nej vyplývajúcich.

Zo štúdie, ktorú publikoval The Lancet vyplýva, že počet obéznych ľudí prekonal počet tých, ktorí trpia podvýživou. Jej autori podčiarkujú aj fakt, že podiel obéznych mužov vo svete sa od roku 1975 strojnásobil a podiel obéznych žien zas zdvojnásobil. Ak sa táto alarmujúca krivka potvrdí, v roku 2025 bude až pätina dospelých na celom svete obézna. V USA sa problém obezity bude týkať až 40% obyvateľstva. 

Slovensko je pod európskym priemerom, ale situácia nie je ideálna

Zo zdravotného profilu Slovenska podľa Európskej komisie z roku 2019 vyplýva, že miera obezity je u nás nižšia, než je európsky priemer. Naše stravovacie návyky však majú od ideálneho stavu veľmi ďaleko. K tomu sa môžeme priblížiť, ak v našej strave obmedzíme podiel solí a tukov (najmä transmastných kyselín). Profil ukazuje, že takmer len čosi viac ako 50% nášho obyvateľstva denne konzumuje ovocie a zeleninu. Rovnako len traja z piatich dospelých uvádzajú, že aspoň raz za týždeň vykonajú miernu fyzickú aktivitu.

Meranie tuku, Zdroj: Envato Elements

Ohrozené sú najmä naše deti

Zatiaľčo miera obezity našich dospelých Slovákov patrí medzi najnižšie v Európskej únii, rastúce obavy vyvolávajú naše deti a mladiství. Každý šiesty 15-ročný človek u nás trpel v rokoch 2013 až 2014 nadváhou či obezitou. Aj kvôli týmto číslam boli u nás v rokoch 2016 a 2018 zavedené  politické opatrenia, napríklad kontrola uvádzania nezdravých potravín a nápojov na trh pre deti.

Zdravie má každý vo vlastných rukách

Podľa mnohých odborníkov je obezita novým fajčením. Najmä pre chronické ochorenia, ktoré môže spôsobiť. V západnom svete čoraz častejšie počuť volanie po politickej zodpovednosti za stav stravovania na školách, či vo verejných zariadeniach. Napriek tomu stále platí, že svoje kilogramy si musí každý v prvom rade strážiť sám.

Deti v telocvični, Zdroj: Envato Elements

Tu je niekoľko rád, ako jednoduchými zmenami v návykoch dosiahnete výrazné zlepšenie vášho zdravotného stavu, ale aj zníženie rizika obezity: 

  • Základom je pohyb – zdravé stravovanie a aktívny pohyb idú ruka v ruke pri prevencii proti obezite. Ak nie ste zvyknutí na pravidelné cvičenie, pomôžu už len obyčajné prechádzky po meste, či v prírode.
  • Dobrý spánok nadovšetko – nespavosť môže k obezite viesť viacerými spôsobmi. Ľudia, ktorí málo spia, majú počas dňa menej energie na fyzickú aktivitu. Platí aj jednoduchá rovnica, že ak ste dlhšie hore, máte viac času na príjem zbytočných kalórií. Nespavosť tiež narúša hormonálnu rovnováhu v tele a preto sú ľudia s nedostatkom spánku častejšie hladní.
  • Menej času pri obrazovke môže len pomôcť – žijeme v dobe, v ktorej takmer každý z nás trávi pri obrazovke počítača, mobilu, či televízie príliš veľa času. Čím viac času trávite prokrastináciou pri seriáloch, či hrách, tým menej času vám zostáva na fyzickú aktivitu. Nehovoriac o tom, že čas strávený pri obrazovke výrazne ovplyvňuje kvalitu vášho spánku.
  • Pravidelné návštevy svojho lekára – mnohí z nás si neuvedomujú, že návšteva lekára by mala byť vecou zvyku, nie pohotovosti. Preventívna prehliadka môže odhaliť riziko obezity, ale aj chronické ochorenia, ktoré z nej vyplývajú. Váš lekár vám môže poradiť, ako s týmto problémom bojovať.

Obezita na celom svete je na vzostupe a tento fakt sa týka každého z nás. Nejde iba o estetický problém, ale v hre je najmä naše zdravie. Nový rok je príležitosťou, ako do svojich zvykov zaradiť niekoľko drobných zmien, ktoré z dlhodobého hľadiska výrazne zlepšia náš zdravotný stav. Nebojme sa ich.

Obezita z ortopedického hľadiska

Obezita môžu u pacient časom viesť k bolestiam a nadmernému opotrebovaniu kĺbov, ako aj bolestiam chrbtice. V dôesleku obezity tiež môže dôjsť k poklesu klenby chodidiel a deformáciám kĺbov chodidiel. 

 

Redakcia, Zdroj: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(16)30054-X/fulltext

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This