Ortopedický magazín logo

Reklama

Asociácia súkromných lekárov (ASL) odmieta návrh k obhliadkam mŕtvych

ASL odmieta návrh k obhliadkam mŕtvych.

Na snímke v popredí prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth, TASR-Pavel Neubauer

Návrh k obhliadkam mŕtvych z dielne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)  je podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) Mariána Šótha hazardom pre slovenské zdravotníctvo. Asociácia nesúhlasí so znovuzavedením povinnej účasti ambulantných lekárov na prehliadkach mŕtvych.

Protestujeme proti zneužívaniu lekárov na túto činnosť, protestujeme proti nesystémovým opatreniam, ktoré likvidujú ambulantný sektor,“ zdôraznil. Stav, keď bola zodpovednosť štátu za prehliadky mŕtvych tiel prenesená na plecia všeobecných lekárov pre dospelých a neskôr aj na ostatných lekárov, trval podľa šéfa ASL SR viac ako 13 rokov. Asociácia podľa jeho slov proti tomu bojovala.

Vysvetlil, že v roku 2018 sa zaviedol inštitút organizátorov prehliadok mŕtvych tiel a ambulantní lekári si mohli „vydýchnuť“. Situáciu podľa neho mení príprava legislatívnej zmeny. „Kompetentní hovoria, že model organizátora prehliadok mŕtvych tiel sa ukázal ako málo funkčný a nehospodárny, preto je potrebné ho zrušiť. Proces sa má realizovať priamo pod gesciou úradu, ktorý bude zabezpečovať prehliadky na základe rozpisu prehliadajúcich lekárov, ktorý majú tvoriť dobrovoľníci a v prípade ich nedostatku ambulantní lekári,“ povedal.

Marián Šóth hovorí, že lekári, ktorí sa s patológiou a súdnym lekárstvom stretli ako medici aj pred 50 rokmi, budú musieť posudzovať isté a neisté známky smrti, posmrtné zmeny. Určovať tiež čas smrti, jej príčinu, respektíve cudzie zavinenie.

Skoro polovica ambulantných lekárov je v dôchodkovom veku alebo sa k nemu blíži. Rôznymi opatreniami, ktoré sa tak ako v tomto prípade zdajú  kompetentným hospodárne, dosiahneme to, že títo lekári ambulancie zatvoria,“ dodal s tým, že výsledkom bude síce hospodárnosť, ale aj chýbajúci lekári.

Pohľad cez peniaze

Návrh k obhliadkam mŕtvych má mať podobu legislatívnej zmeny. Tlačovú agentúru o tom informovala odborná referentka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Erika Kováčiková. Zdôvodňuje to tým, že celkové výdavky na zabezpečenie obhliadky mŕtvych sa v roku 2020 vyšplhali na sumu vyššiu ako 2,46 milióna eur. V porovnaní s obdobím pred zmenou zákona od roku 2017 stúpli až 3,2-násobne, teda o 321 percent.

Navrhuje, ako prehliadky naďalej vykonávať odborne a včas, ale s výraznými úsporami. Cieľom je podľa ÚDZS eliminovať tvorbu neprimeraného zisku súkromnými spoločnosťami zabezpečujúcimi tento výkon. Obhliadky mŕtvych tiel chce úrad zabezpečiť formou dobrovoľnosti. V prípade, ak by o túto činnosť nemal nikto záujem, ÚDZS podľa Kováčikovej zachová povinnosť vykonávať prehliadky na základe svojho rozpisu.

Obhliadky mŕtvych tiel chce úrad zabezpečiť formou dobrovoľnosti. A to 60- percentným navýšením platieb pre zainteresovaných lekárov (v porovnaní s rokom 2018).

Redakcia

Zdroj: TASR

Foto: TASR-Pavel Neubauer 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This