Reklama

Ortopedický magazín logo
VITAJTE
Ortopedický magazín logo
Slider

Alkohol sa podieľa na väčšine hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach

Alkohol sa podieľa na väčšine hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach

Na psychiatrických oddeleniach bolo v minulom roku pre duševné poruchy a poruchy správania uskutočnených 36.862 hospitalizácií, z toho muži tvorili 55,9 percenta. Najviac hospitalizácií si vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu, ktoré prestavovali 25 percent všetkých hospitalizácií. Informovala o tom hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

V dôsledku pandémie NCZI evidovalo minulý rok o 7208 hospitalizácií menej ako v roku 2019, čo predstavuje pokles o 16,4  percenta. Z celkového počtu hospitalizácií bola takmer tretina pacientov hospitalizovaná vôbec prvýkrát v živote. „Druhou najčastejšou skupinou diagnóz hospitalizovaných pacientov s podielom 0,7 percenta bola skupina diagnóz schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi,“ priblížila Sivá.

Viac mužov, ako žien

Muži boli hospitalizovaní častejšie ako ženy. Najvýraznejšia prevaha mužov bola podľa Sivej pri hospitalizáciách s poruchami psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu. Pri druhej najčastejšej skupine diagnóz schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi taktiež mierne prevažovali muži. „Najviac ženy prevažovali nad mužmi pri hospitalizáciách so skupinou diagnóz afektívne poruchy,“ spresnila Sivá.

Najviac hospitalizovaných mužov pre poruchy súvisiace s užívaním alkoholu malo trvalé bydlisko v Trenčianskom kraji, nasledoval Košický kraj a Prešovský kraj. Najviac žien, ktoré boli prijaté na hospitalizáciu s touto diagnózou, pochádzalo zo Žilinského a Trenčianskeho kraja, nasledoval Košický a Prešovský kraj.

V minulom roku najviac poklesli podľa Sivej hospitalizácie pri neurotických poruchách, poruchách podmienených stresom a somatoformných poruchách, a to o 22,8 percenta a v skupine diagnóz poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu o 21,3 percenta.

Medziročný pokles NCZI zaznamenal pri všetkých vekových skupinách, najviac pri skupine do veku 14 rokov, kde sa počet hospitalizácií na 10.000 obyvateľov znížil o 28,1 percenta. „Celkový počet psychiatrických hospitalizácií na 10.000 obyvateľov klesol v porovnaní s rokom 2019 o 16,4 percenta,“ uviedla Sivá.

Pri takmer polovici všetkých ukončených hospitalizácií (43,2 percenta) strávili pacienti v nemocničnom zariadení menej ako 14 dní. Najčastejšie s psychiatrickou diagnózou boli podľa NCZI hospitalizovaní slobodní muži (57,9 percenta) a slobodné ženy (36,3 percenta). Podľa pracovného stavu a pohlavia sa najviac hospitalizácií týkalo nezamestnaných mužov (28,1 percenta) a žien starobných dôchodkýň (29 percent). Vzhľadom na vzdelanie bol najvyšší počet hospitalizácií pri mužoch so stredoškolským vzdelaním bez maturity (35,7 percenta). Pri ženách so stredoškolským vzdelaním s maturitou (31,2 percenta).

Do konca roka 2020 bolo ukončených 34.975 hospitalizácií, z nich 107 úmrtím, z čoho boli dve samovraždy. Po prepustení z ústavnej psychiatrickej starostlivosti väčšina pacientov (87,7 percenta) pokračovala v ambulantnej liečbe.

zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elmenets

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright 2021 © Factory 457 s.r.o.

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This