Ortopedický magazín logo

Reklama

Ako vplývajú nahrievané tabakové výrobky na regeneráciu našich kostí?

Ako vplývajú nahrievané tabakové výrobky na regeneráciu našich kostí?

Negatívne účinky tabakových výrobkov na naše telo sú nám už dlho známe. Od srdcovocievnych ochorení až ku rakovine. Písali sme už aj o negatívnom vplyve fajčenia na zdravie našich kostí. Nová štúdia prináša informácie o tom, ako vplývajú nahrievané tabakové výrobky na regeneráciu našich kostí.

Veľká väčšina výskumov potvrdzuje negatívny vzťah medzi užívaním cigariet a hojením kostí. Dnes máme však mnoho alternatív, ktoré sú prezentované ako zdravšie alebo zdraviu menej škodlivé, napríklad nahrievané tabakové výrobky. Tieto alternatívy však nie sú neškodné. Pri užívaní „zdravšej“ alternatívy cigariet, ktorá funguje na princípe nahrievania spracovaného tabaku pomocou cievky zavedenej do vnútra tohto výrobku.

The Journal of Bone & Joint Surgery priniesol najnovšie zistenia o zmene hojenia kostí. Nishino et. al uskutočnili vedeckú štúdiu na odhalenie škodlivosti nahrievaných tabakových výrobkov na životaschopnosť buniek, budovanie kostí a neskoršie premodelovanie kostí, ale aj hojenie a regeneráciu kostí po zlomeninách. Pozorovanie uskutočnil na zlomenine stehennej kosti potkana. Svoje zistenia napokon porovnal s vplyvom klasických horiacich cigariet prostredníctvom extrahovania dymu z oboch produktov identickým spôsobom. Táto metóda umožnila uskutočniť výskum laboratórne, a teda kontrolovane vonku aj vnútri organizmu. Organizmus aj bunky tak možno vystaviť riadenej koncentrácií molekúl pri oboch typoch najčastejšie používaných tabakových výrobkov.

Z výskumu vyplýva, že nahrievané tabakové výrobky majú porovnateľne negatívny efekt na hojenie, tvorbu a výživu kostí, ako obyčajné cigarety. Vedci sa domnievajú, že na zlepšenie hojenia kostí stačí vysadiť nahrievaný tabakový výrobok už aj na 4 týždne.

Pre aktuálny boom sa začína celý svet venovať vplyvu rôznych alternatív. Tieto alternatívy však v mnohých krajinách ešte nie sú zaradené do rovnakej kategórie ako bežné cigarety, a preto organizácia World Health Organisation (WHO) vyzýva krajiny, aby nebrali nahrievané tabakové výrobky na ľahkú váhu.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This