Odšťavujete? Na technike záleží!
Všetci vieme, že zelenina je pre náš organizmus zdravá a veľmi potrebná. Nie všetkým však zelenina chutí. Jedným z najlepších riešení je príprava čerstvých zeleninových štiav, vďaka ktorým do tela dostanete prepotrebné vitamíny a proteíny a to všetko v lákavej a chutnej forme. Viacerí odborníci si v najnovšej štúdii položili otázku, či má technika odšťavovania vplyv na fytochemický obsah a antioxidačný účinok zeleninových štiav. Odpoveď je prekvapivo jednoznačná. Áno.
3 základné typy odšťavovačov
Výber domácich prístrojov na odšťavovanie je v súčasnosti veľmi široký, čo súvisí najmä so zvýšeným záujmom spotrebiteľov. Tu sú základné typy odšťavovačov a ich výhody:
- Mixéry
- Najčastejšie používané odšťavovače, ktoré zeleninu v podstate rozdrvia rýchlo otáčajúcimi sa čepeľami. Šťava, ktorú vyrobíme takýmto spôsobom je vo veľkej väčšine prípadov veľmi hustá a bohatá na vlákninu
- Odstredivé odšťavovače
- Odšťavovače s touto technikou vo vysokej rýchlosti oddeľujú buničinu od vlákniny, čím vytvárajú vodnatejší nápoj.
- Nízkootáčkové odšťavovače
- Tieto prístroje vylisujú šťavu pomalým otáčaním zeleniny na vrtáku. Pri tomto procese produkuje zo všetkých odšťavovačov najmenej tepla, ale zároveň zbavuje šťavu dužiny a potrebnej vlákniny.
Najnovší výskum dokazuje, že odšťavovače dokážu svojím pôsobením zmeniť hladinu fytochemikálií a antioxidantov v zelenine, čím ovplyvňujú kvalitu šťavy, ktorú prijímame. Výskum, v ktorom porovnávali pôsobene 3 vyššie spomínaných techník na 19 rôznych druhov zeleniny, ukazuje množstvo zaujímavých faktov.
Chcete vyvážený mix? Mixér má svoje pre aj proti
Po dôkladnej príprave štiav vo všetkých typoch odšťavovačov, vedci zistili, že mixéry produkujú nápoje, ktoré obsahujú najmenej prospešných látok. Hladiny vitamínu C, antioxidantov a fenolov boli v nápojoch z mixérov nižšie pravdepodobne kvôli teplu, ktoré mixovanie spôsobuje. Práve ono znehodnotí veľké množstvo cenných látok v šťave. Ak preto chcete zeleninový nápoj bohatý na vitamíny a vlákniny, vyhnite sa odšťavovaniu v mixéri.
Mixéry však vynikli v iných ukazovateľoch. Pravdepodobne pre ich vyšší obsah vlákniny, mali v sebe šťavy vyrobené pomocou mixovania najvyššie množstvo látok, ktoré pomáhajú znížiť hypoglykémiu po jedle.
Vitamínová bomba na nízke otáčky
Oveľa viac zdraviu prospešných zlúčenín podľa výskumu generujú nízkootáčkové odšťavovače. Aj medzi zeleninou sa však nájdu výnimky, no táto technika benefituje najmä z faktu, že pri nej nevzniká tak vysoká teplota, ako pri mixovaní. Ak preto chcete dostať zo svojej zeleniny viac vitamínov, či antioxidantov, potom nízkootáčkový odšťavovač je presne to, čo hľadáte.
Do rovnice musíme pridať aj zeleninu
Vedci viacerými meraniami (ako napríklad hmotnostná spektrometria, či chemometria) identifikovali a kvalifikovali takmer 90 unikátnych zlúčenín, ktoré vznikajú prostredníctvom odšťavovania. Každá z troch techník ponúkala svoje vlastné unikátne zlúčeniny a kombinácie vitamínov, či antioxidantov. Najrozmanitejšie metabolity (produkty látkovej premeny) však produkovali nízkootáčkové odšťavovače, ktoré aj v tomto meraní dokázali svoj obrovský prínos.
Vedci, ktorí sú pod štúdiou podpísaní však tvrdia, že každá z metód odšťavovania má svoje pozitíva a jednoznačne nám poskytuje zdravotné benefity. Pretože aj každý druh zeleniny má iné zloženie, vlastnosti a benefity a hodí sa viac, či menej pre iný typ prístroja.
Záver
Ak sme na začiatku uviedli, že technika odšťavovania má na výsledok veľký vplyv, musíme teraz dodať, že kvalita šťavy záleží od kombinácie zeleniny a techniky. A zároveň platí, že akákoľvek zeleninová šťava, či už si ju pripravíte v mixéri alebo nízkootáčkovom, či odstredivom odšťavovači, je lepšia ako žiadna.
Redakcia, zdroj: acs.org