50 rokov liečby chronickej bolesti chrbta a nôh
Chronickú bolesť chrbta a nôh je možné liečiť nielen farmakologicky, ale aj chirurgicky – prerušením nervov alebo porušením malej časti mozgu, ktorá vníma bolesť. Takéto liečebné metódy sú však deštruktívne. Pred 50 rokmi preto lekári začali v niektorých prípadoch chronickej bolesti používať elektrické impulzy vysielané do miechy, aby oklamali mozog.
Táto myšlienka liečiť chronickú bolesť vysielaním elektrických impulzov do miechy ale nebola v roku 1971 úplne nová. Americkí výskumníci Norman Shealy, Thomas Mortimer a James Reswick elektrické blokovanie bolesti pomocou implantovateľného prístroja prvýkrát použili už v roku 1967, o čom vtedy informovali v júlovom čísle časopisu Anesthesia & Analgesia. Záujem o využitie implantovateľných prístrojov v liečbe chronickej bolesti potom počas 70-tych rokov síce stúpol, ale americká FDA (ekvivalent slovenského ŠÚKL – Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv) používanie tejto techniky oficiálne schválila až v roku 1989.
Inovatívne novinky
Technologický pokrok v nasledujúcich desaťročiach odvtedy viedol k zostaveniu účinnejších a presnejších prístrojov. Napríklad, vo februári 2020 až 21-členný tím vedcov v časopise The Lancet Neurology publikoval výsledky rozsiahlej dvojito zaslepenej štúdie liečby bolesti pomocou inovatívneho systému stimulácie miechy. Na jej realizácii sa podieľalo 13 špecializovaných kliník pre liečbu bolesti, nemocníc a akademických centier z niekoľkých štátov USA. Tento inovatívny stimulátor na základe interakcie s bunkami miechy dokáže sám prispôsobovať intenzitu elektrických impulzov potrebám pacienta. Ide o in-vivo systém umožňujúci v reálnom čase kontinuálne objektívne merať aktiváciu nervových dráh v mieche v odozve na terapiu. Využíva na to zaznamenávanie evokovaných elektrických akčných potenciálov vznikajúcich v nervových dráhach miechového kanála. Klinickému manažmentu liečby chronickej bolesti pomocou takejto SCS-technológie (Spinal Cord Stimulation), čiže stimulácie miechy, sa detailnejšie venovali aj odborníci z Kalifornskej univerzity v San Diegu v článku uverejnenom v decembri 2020 v časopise Journal of Pain Research.
Neočakávaný úspech
Zdá sa však, že technológia stimulácie miechy umožňuje oveľa viac ako len uľaviť od bolesti. Vysielanie presne načasovaných elektrických impulzov do špecifických nervových buniek totiž môže ľuďom paralyzovaným v dôsledku vážnych zranení pomôcť opäť chodiť. Táto nová stimulačná neurotechnológia je výsledkom spolupráce švajčiarskej Federálnej polytechnickej školy a Univerzitnej nemocnice v Lausanne. Prvýkrát o nej švajčiarski vedci informovali už v októbri 2018 v dvoch článkoch publikovaných v časopisoch Nature a Nature Neuroscience. Ako následne pre portál Medical News Today k výskumu uviedla profesorka Jocelyne Blochová, traja muži, ktorí boli pôvodne paralyzovaní po predchádzajúcom poranení miechy, sa najskôr museli naučiť zosúladiť svoj úmysel vykročiť s načasovaním stimulačných impulzov. Po tejto „kalibračnej“ fáze trvajúcej iba týždeň však všetci traja už boli schopní kráčať s pomocou chodítka. A po 5 mesiacoch sa ich vôľová kontrola svalov nesmierne zlepšila. Ľudská nervová sústava na stimuláciu zareagovala silnejšie, ako vedci očakávali. Pôvodne paralyzovaní pacienti postupne počas rehabilitačných cvičení dokázali prejsť až jeden kilometer bez zrejmej únavy svalov.
Zdroje:
Foto: Envato Elements