Ortopedický magazín logo

Reklama

5 zaujímavostí o skolióze, ktoré ste možno nevedeli

5 zaujímavosti o skolióze

Envato Elements

Vedeli ste, že …

1. Slovo skolióza má pôvod v starogréckom slove σκολίωσις (skoliosis), ktoré v preklade znamená zákrutu alebo krútenie.

2. Zlatý olympijský medialista a celým svetom oslavovaný atlét Usain Bolt má skoliózu. Svojho času sa pre médiá vyjadril, že ho toto ochorenie brzdilo v kariére. Zdá sa však, že napriek tomu našiel cestu, ako sa stať najrýchlejším na planéte. Skoliózou trpel aj líder kapely Nirvana Kurt Cobain, ktorý zomrel tragicky v roku 1994. Chirurgický zákrok mala pre skoliózu absolvovať aj herečka Elizabeth Taylorová.

3. Skolióza sa častejšie objavuje u žien ako u mužov. Zvlášť u dospievajúcich dievčat.

4. Skolióza trápi aj zvieratá. Tento problém sa vyskytuje u psov, mačiek, koní, dokonca aj u rýb.

5. Viaceré štúdie si kládli otázku, či sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu tohto ochorenia v rodinách, ktoré už majú pacienta so skoliózou. Vedecký portál Journal of Pediatric Orthopaedics zverejnil výsledky štúdie s 1 257 pacientmi s ťažkou idiopatickou skoliózou. Realizovala ju lekárska fakulta Washingtonskej univerzity

Celkovo malo 138 (11 %) z 1 257 pacientov najmenej jedného postihnutého príbuzného prvého stupňa a 59 (5 %) malo najmenej jedného postihnutého príbuzného druhého stupňa. Chirurgicky liečení pacienti nemali väčšie riziko výskytu ďalšieho pacienta v rodine, ako pacienti bez chirurgického zákroku. Autori štúdie preto zhodnotili, že závažnosť skoliózy nezávisle od seba neovplyvňuje riziko skoliózy ani jej závažnosť u členov rodiny.

Redakcia, zdroj: https://journals.lww.com/jpo-b/Abstract/2018/03000/Scoliosis_severity_does_not_impact_the_risk_of.10.aspx

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This