Ortopedický magazín logo

Reklama

3D tlačiarne ako „liek“. Vedci hľadajú spôsob ako vytlačiť funkčný model pankreasu

3D tlačiarne ako"liek"

Vedci pracujú na tom, aby za pomoci 3D tlače vedeli v budúcnosti nahradiť niektoré orgány. Foto: Envato Elements

Medzinárodný tím popredných vedcov intenzívne pracuje na možnosti vytlačenia plne funkčného 3D modelu ľudského pankreasu, ktorý môže výrazne pomôcť pri liečbe cukrovky, ale aj rakoviny a iných závažných ochorení. Ich cieľom je do troch rokov vyrobiť prvú sadu takýchto modelov.

Prínos moderných technológií pre medicínu je známy už dlhé desaťročia. O tom, aké užitočné môžu byť pri skúmaní a liečbe viacerých ochorení práve 3D tlačiarne, sa však v posledných rokoch presviedčame stále viac a viac. 

Rýchlosť tlače a život buniek

Vedci sa v rámci európskeho projektu ENLIGHT v prvom rade snažia o zrýchlenie tlače pankreasu. Ak pôjde všetko podľa vytýčeného plánu, tak výsledný produkt bude schopný tlačiť tkanivové štruktúry v centimetrovom meradle za menej ako 30 sekúnd, teda doslova rýchlosťou svetla. 

Práve rýchlosť tlače tkanivových štruktúr je pre funkčnosť modelu absolútne kľúčová. Súčasným tlačiarňam trvá tlač tkanív rádovo dlhšie, pričom miera prežitia živých buniek sa dramaticky znižuje so zvyšovaním doby tlače.

Biotlačiarne ako budúcnosť výskumu a liečby

Vďaka svojej rýchlosti môže nová tlačiareň otvoriť dosiaľ netušené možnosti výskumu a liečby ochorenia pankreasu. Ak dokážeme vytvoriť živý a plne funkčný model pankreasu, dokážeme lepšie skúmať jeho procesy a reakcie na vonkajšiu stimuláciu. Zároveň pôjde o krok vpred aj v rámci testovania liekov a ďalších procesov, ktoré sa doteraz vykonávali na zvieratách. 

Práve na funkčnom modeli pankreasu bude možné overiť si účinnosť jednotlivých liekov na cukrovku, čím pacientom ušetríme dlhé mesiace hľadania vhodnej liečby, ktoré sú často spojené s nepríjemnými vedľajšími účinkami. 

3D tlačiarne ako „liek“

Technika biotlače sa však netýka len cukrovky, ale celej škály ochorení. V krátkom čase sa očakáva tlač chrupaviek, či celkom funkčných uší a ďalších častí tela. 3D model pankreasu môže výrazne ovplyvniť aj liečbu rakoviny a výskum jej šírenia. 

Zdá sa, že biotlačiarne nám naozaj ukazujú priaznivú budúcnosť medicíny a výskumu ochorení. Dostupné sú vďaka ním nie len rôzne komponenty pre ortopedických pacientov, časom budeme možno využívať 3D tlačiarne ako „liek“, alebo jeho náhradu.

Redakcia

zdroje:

Science.news

3D printingindustry

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This